Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lipavský bude jednat s šéfy diplomacií v rámci  NATO a FAC
Foto: © MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda schválila finanční pomoc Ukrajině a Afghánistánu

 

Na návrh ministra zahraničí Jana Lipavského schválila vláda 7. prosince 2022 poskytnutí peněžních darů pro Ukrajinu a Afghánistán. Materiál počítá s poskytnutím celkem tří peněžních darů pro Ukrajinu a Afghánistán ve výši téměř 71 milionů korun.

V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině a humanitární pomocí této zemi předložilo Ministerstvo zahraničních věcí návrh na poskytnutí 50 milionů korun. Částku 30 milionů korun daruje Česko přímo Ministerstvu zdravotnictví Ukrajiny, které tyto prostředky využije na nákup dvou mobilních zdravotnických jednotek, mobilních stanových jednotek a zdravotnického autobusu. Prostřednictvím daru bude zajištěna mobilní zdravotní péče v obtížně přístupných místech se zničenou zdravotnickou infrastrukturou, včetně případné hromadné evakuace zraněných.

Dalších 20 milionů korun dostane Rada města Znamjansk na zajištění mobilního ubytování pro vnitřně vysídlené obyvatelstvo pro nadcházející zimu. „Jak víme, válečný konflikt na Ukrajině spolu s kritickou bezpečnostní situací na mnoha místech země vedl ke vnitřnímu vysídlení značného množství obyvatel. Ruskými útoky byly rovněž poničeny obytné budovy, což je v zimním období kritický stav. V tuto chvíli je třeba pomoci právě v této oblasti a zajistit tak alespoň základní ubytování pro vysídlené obyvatele,“ uvedl ministr Lipavský.

Česká vláda zároveň pokračuje i v pomoci Afghánistánu, a to prostřednictvím peněžního daru ve výši 20 milionů korun Zvláštnímu svěřeneckému fondu OSN pro Afghánistán (Special Trust Fund for Afghanistan). Fond vznikl na podzim 2021 z iniciativy Rozvojového programu OSN (UNDP) v reakci na převzetí moci hnutím Tálibán v srpnu 2021, Česko přispělo již na podzim 2021, a to jako vůbec první dárcovský stát. Fond se zaměřuje na poskytování základních služeb, posilování odolnosti komunit a podporu místních ekonomických aktivit.

.