Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa navštívil Indonés.
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa navštívil Indonésii

 

Náměstek ministra zahraničních věcí  Martin Tlapa navštívil 5. - 9. prosince 2022 Indonésii, kde jednal s ministryní zahraničních věcí Retno Marsudi a vystoupil s projevem na 15. Bali Democracy Forum. 
 

S ministryní Marsudi hovořil o aktuálních mezinárodních otázkách, zejména o ruské agresi na Ukrajině, situaci v Myanmaru, aktivitách předsednictví České republiky v Radě EU vůči Indo-Pacifiku, i agendě summitu EU-ASEAN v Bruselu a nadcházejícím předsednictví Indonésie v ASEAN. 

Vystoupení náměstka Tlapy na Bali Democracy Forum, kde bylo v zastoupeno 130 zemí, bylo věnováno oslabování demokracie ve světě. Náměstek připomenul principy demokracie, principy Charty OSN, včetně záruk teritoriální integrity, a odsoudil porušování mezinárodního práva ze strany Ruska. Zmínil také praktické aktivity, které povedou k posílení důvěry v demokracii.

S vedením Indonéské obchodní komory KADIN v Jakartě projednal obchodní příležitosti českých firem v relaci v oblasti modernizace dopravní infrastruktury, v zemědělství, zdravotnictví, obranném průmyslu, i při výstavbě nového hlavního města. 

Na Indonéské univerzitě náměstek Tlapa představil Strategii České republiky k Indo-Pacifiku (prezentace v příloze) a diskutoval se studenty o české zahraniční politice během českého předsednictví v Radě EU. 

Na závěr návštěvy se setkal s českými krajany žijícími dlouhodobě na Bali, zahájil fotografickou výstavu k českému předsednictví v Radě EU a jednal s honorárním konzulem ČR v Sanur, Gusem De Sidhartou Putrou. V rámci Bali Democracy Forum náměstek Tlapa během pracovního oběda s generálním ředitelem Ministerstva zahraničních věcí Indonésie pro Evropu a Ameriku Umarem Hadim podpořil další kroky k realizaci sjednaných zakázek českých firem v Indonésii a vyzdvihl význam sjednání Dohody o volném obchodu mezi Indonésií a Evropskou unií.

přílohy

Czech strategy for cooperation with the Indo-Pacific 659 kB pptx (Dokument) 9.12.2022

.