Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MZV Černínský palác
Foto: © MZV ČR/MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předsedou Rady OSN pro lidská práva se stal český velvyslanec Bálek

 

Stálý představitel České republiky při OSN v Ženevě Václav Bálek byl zvolen předsedou Rady OSN pro lidská práva. Této prestižní funkce se ujme 1. ledna 2023. Je to vůbec poprvé, kdy bude český zástupce předsedat hlavnímu mezivládnímu orgánu OSN v lidskoprávní oblasti.

„Jde o další diplomatický úspěch Česka a potvrzení našeho dobrého jména v oblasti podpory a ochrany lidských práv ve světě. Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský.

Jedná se o jednu z nejprestižnějších a nejviditelnějších rolí pro členské státy v OSN. Cílem Rady je posilování a podpora lidských práv a základních svobod po celém světě. Skládá se ze 47 členů, členských států OSN volených na funkční období 3 let.

„Z funkce předsedy se budu snažit o to, aby Rada plnila svoji preventivní roli, tedy aby prostřednictvím dialogu a spolupráce předcházela porušování lidských práv. Budeme klást důraz na to, aby Rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti,“ řekl po zvolení Václav Bálek.

Předseda by měl být neutrálním arbitrem, který pracuje pro všechny členské státy Rady. Při řízení zasedání musí postupovat objektivně, aniž by byl ovlivněn národními pozicemi svého státu. Tyto parametry výkonu funkce Česko velmi dobře zná z předsednictví v Radě EU.

Předsedu volí členové Rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Václav Bálek na tomto vysokém postu vystřídá Argentince Federica Villegase. Role předsedy je z velké částí organizační a koordinační. Svolává a řídí zasedání Rady, navrhuje ke jmenování zvláštní zpravodaje, členy vyšetřovacích komisí a další držitele mandátů vytvořených Radou k lidskoprávním tématům. Nedílnou součástí jeho práce je též zastupování Rady vůči systému OSN včetně generálního tajemníka, médiím i veřejnosti.

.