Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky      english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Svět i Česko slaví Den lidských práv
Foto: MZV ČR / MFA CZ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svět i Česko slaví Den lidských práv

 

Datum 10. prosince patří každoročně oslavám Dne lidských práv, který je připomínkou výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv. Pro českou zahraniční politiku je ochrana a podpora lidských práv jednou z hlavních a dlouhodobých priorit. Ministerstvo zahraničních věcí si letošní výročí připomnělo v rámci několika akcí.

„Jsem rád, že mohu říci, že naše dnešní zahraniční politika není v žádném ohledu lhostejná. V duchu Havlova odkazu jsme aktivně zapojeni do mezinárodních vztahů, mimo jiné jako člen Rady pro lidská práva OSN, které bude v příštím roce i předsedat, nebo v rámci současného předsednictví v Radě EU. Po vypuknutí ruské agrese na Ukrajině jsme ještě zintenzivnili naše úsilí v obraně lidských práv a demokracie. Jsem hrdý na to, že se Česko stalo jednou z vůdčích zemí v odpovědi na konflikt po politické, humanitární a migrační stránce,“ uvedl k výročí ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

První připomínkou, kterou Ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo, byla 9. prosince tradiční snídaně ministra zahraničních věcí Jana Lipavského s obránci lidských práv ze třetích zemí, kteří žijí v Česku. Smyslem setkání, které volně odkazuje na lidskoprávní snídani francouzského prezidenta Mitterranda v Praze v roce 1988, je vyjádřit podporu práci obránců lidských práv a občanské společnosti obecně. Letošní snídaně se zúčastnili lidskoprávní aktivisté z Afghánistánu, Íránu, Arménie, Vietnamu, Běloruska, Ukrajiny, Ruska a Myanmaru. Ministr Lipavský vyjádřil podporu jejich práci a zlepšování lidskoprávní situace ve světě, které patří mezi prioritní oblasti české zahraniční politiky.

Na tradici navázalo například také české velvyslanectví v Německu, které s kolegy ze Švédska a Francie hostilo představitele běloruské občanské společnosti. Podobná setkání organizovaná našimi zastupitelskými úřady v těchto dnech proběhla či ještě proběhnou v Bruselu a v dalších 30 zemích po celém světě.

Pod patronátem šéfa české diplomacie se v předvečer Dne lidských práv uskutečnila také akce na počest bývalého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga u příležitosti jeho významného životního jubilea. Ministr Lipavský připomněl myšlenkový odkaz Václava Havla v oblasti lidských práv a zahraniční politice.

„Připomínka Dne lidských práv je dnes důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou v přímém ohrožení. Putinova agrese proti zemi, která na těchto hodnotách stojí, nám ukazuje, že je nelze považovat za samozřejmé. Musíme aktivně chránit lidská práva, svobodu, demokracii, menšiny a vládu práva. To jsou základy naší identity, naší evropské duše!“ uvedl šéf české diplomacie ve svém projevu.

Karlu Schwarzenbergovi ministr Lipavský při této příležitosti poděkoval za jeho celoživotní přínos na poli lidských práv a demokracie. Na akci dále vystoupili vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, a paní Elizaveta Maximová, česká herečka s ruskými a ukrajinskými kořeny.

Svět i Česko slaví Den lidských práv

Svět i Česko slaví Den lidských práv

.