Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr zahraničních věcí České republiky Jan Lipavský na zasedání C5 v Budapešti
Foto: m4v
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský se zúčastnil jednání C5, následně v Bruselu představil priority českého předsednictví EU

 

Ministr J. Lipavský ve středu 13. července 2022 v Budapešti svým protějškům ze zemí neformální skupiny tzv. Central 5 (C5) představil priority a aktivity českého předsednictví v Radě EU v oblasti vnějších vztahů. Následně se přesunul do Bruselu, kde vystoupil ve Výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu.

 

Skupina C5 vznikla za účelem koordinace zvládání pandemie koronaviru. Tvoří ji kromě Česka ještě Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. Zástupci všech zemí vyjádřili českému předsednictví EU podporu. „Bavili jsme se o rozšíření EU i schengenu. Evropská perspektiva Ukrajiny, Moldavska, Gruzie i zemí západního Balkánu patří mezi důležitá témata českého předsednictví EU,“ sdělil šéf české diplomacie.

Europoslancům pak Jan Lipavský představil priority českého předsednictví EU v oblasti vnějších vztahů. Informoval také o akcích, které se během předsednictví uskuteční. Po vystoupení se konala debata se členy výboru, během níž odpovídal na dotazy europoslanců. Ministr Lipavský se také setkal s předsedou Výboru pro zahraniční věci Evropského parlamentu Davidem McAllisterem. 

,,České předsednictví bude podporovat jednotnou, silnou a efektivní EU. Naším hlavním úkolem je řešení ruské agrese na Ukrajině. Mezi naše hlavní priority patří Ukrajina, energetika, obrana, ekonomika a demokracie,‘‘ uvedl ministr Lipavský ve svém projevu.

Ministr vystoupil s prezentací priorit českého předsednictví také na zasedání Evropského hospodářského a sociálního výboru. Ten působí jako poradní orgán pro instituce EU a tvoří ho zástupci všech členských zemí EU z řad zaměstnavatelů, zaměstnanců a dalších společenských a profesních skupin. Na závěr ministr Lipavský odpovídal na dotazy členů výboru.

Zprava doleva ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí Slovenska Ivan Korčok a ministr zahraničí hostitelské země Maďarska Péter Szijártó

Zprava doleva ministr zahraničí Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí Slovenska Ivan Korčok a ministr zahraničí hostitelské země Maďarska Péter Szijártó

Ministři zahraničních věcí zemí C5

Ministři zahraničních věcí zemí C5

Zasedání v Bruselu

Zasedání v Bruselu 

 

.