Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozice MZV ČR k situaci v Čečensku

 

MZV ČR s mimořádným znepokojením sleduje další vývoj na území Čečenska. Probíhající boje přinášejí rostoucí množství obětí mezi nevinnými civilními obyvateli, rostou materiální ztráty obou bojujících stran. (19.10.1999)

MZV ČR s mimořádným znepokojením sleduje další vývoj na území Čečenska. Probíhající boje přinášejí rostoucí množství obětí mezi nevinnými civilními obyvateli, rostou materiální ztráty obou bojujících stran. Pozemní a letecké vojenské operace na území Čečenska a velmi složitá situace více než 150 tis. čečenských běženců v Ingušsku a dalších oblastech hraničících s Čečenskem před začínajícím zimním obdobím hrozí vznikem nové, rozsáhlé humanitární katastrofy. Pokračující vojenské operace dále destabilizují celkovou situaci na Kavkaze a ohrožují stabilitu v celém přilehlém regionu.

ČR plně respektuje teritoriální integritu Ruské federace a rozhodně odsuzuje všechny formy terorismu, bez ohledu na jeho motivy. Za velmi negativní považuje nové hrozby teroristických akcí, které v posledních dnech znovu přicházely z Čečenska.

Znepokojení vyvolává, že dosud nebyla zahájena politická jednání o nezbytném komplexním řešení situace v regionu, řešení, která by mohla najít podporu mezinárodního společenství a na jejichž přípravě a realizaci by se mezinárodní organizace jakými jsou OBSE a RE účinně podílely. Dlouhodobé řešení situace v Čečensku není možné dosáhnout vojenskou operací.

MZV ČR vývoj v Čečensku a celkové situace v regionu i nadále velmi pozorně sleduje. Situaci v Čečensku je věnována pozornost v bilaterálních jednáních a česká diplomacie je aktivně zapojena též do příslušné části jednání a iniciativ probíhajících v současnosti v rámci OBSE, EU a dalších mezinárodních organizací.

19.10. 1999

.