Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odpověď MZV ČR na ruskou protestní nótu v souvislosti s jednáním představitele čečenského prezidenta I. Achmadova v ČR

 

Dnes v dopoledních hodinách byla na MZV ČR předána zástupci velvyslanectví RF v ČR Olegu Lušnikovi odpověď MZV ČR na ruskou protestní nótu v souvislosti s jednáním představitele čečenského prezidenta I.Achmadova v ČR. (22.11.1999)

Dnes v dopoledních hodinách byla na MZV ČR předána zástupci velvyslanectví RF v ČR Olegu Lušnikovi odpověď MZV ČR na ruskou protestní nótu v souvislosti s jednáním představitele čečenského prezidenta I.Achmadova v ČR.

V průběhu přijetí bylo znovu potvrzeno, že "Česká republika uznává a podporuje územní celistvost Ruské federace a odsuzuje všechny formy terorismu". Bylo zároveň zdůrazněno, že "čečenský konflikt je jedním z naléhavých problémů euroatlantického prostoru a Českou republiku nemůže nezajímat, i s ohledem na její přátelské vztahy s Ruskou federací".

V nótě MZV ČR se dále uvádí, že "postup ruských vojenských a bezpečnostních sil v Čečensku již dlouho není pouze vnitřní věcí Ruské federace, neboť při něm zjevně dochází k rozsáhlému a opakovanému porušování lidských práv a konflikt vede k utrpení civilního obyvatelstva".

Bylo zdůrazněno, že ČR proto vítá a podporuje závěry dosažené v průběhu Istanbulského summitu OBSE, s nimiž souhlasí i Ruská federace. Na jejich základě by se měla co nejdříve uskutečnit návštěva úřadujícího předsedy OBSE v Čečensku a OBSE by se mohla zapojit do dialogu o politickém řešení konfliktu. "V Čečensku je nutno v první řadě ulehčit humanitární situaci civilního obyvatelstva a hledat politické řešení". "Istanbulský summit z pohledu České republiky rovněž potvrdil, že řešení v Čečensku musí být politické, nikoli vojenské"."Součástí mezinárodního úsilí o podporu politického řešení konfliktu jsou i kontakty s představiteli Čečenska a Česká republika je považuje za součást svých vztahů s Ruskou federací". ČR v nótě rozhodně odmítá, že "by takové kontakty byly nepřátelským aktem vůči Ruské federaci, neboť jsou vedeny upřímným zájmem na nalezení politického řešení čečenského problému".

V průběhu přijetí představitele ZÚ RF v Praze na MZV ČR byl znovu zdůrazněn zájem ČR na dobrých, přátelských vzájemných vztazích s Ruskou federací.

22.11.1999

.