Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozice MZV ČR k situaci v Čečensku

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno přetrvávajícím porušováním lidských práv a humanitárních principů v Čečensku, k němuž dochází v důsledku neadekvátních vojenských akcí, které v boji proti terorismu vedou již řadu měsíců ozbrojené síly Ruské federace. (13.12.1999)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno přetrvávajícím porušováním lidských práv a humanitárních principů v Čečensku, k němuž dochází v důsledku neadekvátních vojenských akcí, které v boji proti terorismu vedou již řadu měsíců ozbrojené síly Ruské federace. Česká republika v této souvislosti vyzývá vládu Ruské federace k zastavení bojů.

Jako partneři Ruska v OBSE a v Radě Evropy jsme přesvědčeni, že pouze ve spolupráci s těmito organizacemi lze dosáhnout cíle, kterým je rozhodné potlačení terorismu, jenž se na území jedné z republik Ruské federace rozmohl a na který federální vláda nebyla s to včas reagovat.

Boj proti terorismu jsme připraveni vždy podpořit. Musí však být veden jako policejní akce, jejímž konečným cílem, zejména, jde-li o občany vlastního státu, je soud nad těmi, kdo porušují zákon. Nelze se smířit s všeobecnými ultimativními výhružkami civilnímu obyvatelstvu, s vylidňováním měst a jejich bombardováním. Národnostně definované skupiny občanů vlastního státu nelze plošně označovat za nepřítele.

Česká republika je přesvědčena, že ukončení vojenských akcí, jejichž obětí je civilní obyvatelstvo, a spolupráce Ruské federace s OBSE a Radou Evropy v boji proti terorismu, obnoví důvěru v dobrou vůli vlády Ruské federace řešit konflikt politickými prostředky a nikoliv neadekvátními vojenskými operacemi.

13. 12. 1999
.