Ministerstvo zahraničních věcí ČR

         česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k otázce jaderné elektrárny Temelín

 

MZV ČR doposud neobdrželo oficiální stanovisko rakouské vlády po jednání rakouských a hornorakouských představitelů, které se uskutečnilo dne 29. 8. 2000 ve Vídni. Čekáme na dopis pana kancléře W. Schüssela panu předsedovi vlády M. Zemanovi, o kterém rakouský kancléř hovořil na úterní tiskové konferenci.

1. O urychlené zaslání oficiálního stanoviska rakouské vlády požádal včera v rakouském Alpbachu ministryni zahraničních věcí Rakouska B. Ferrero- Waldnerovou také první náměstek ministra zahraničních věcí a státní tajemník MZV ČR P. Telička. Na základě prozatím dostupných zpráv ze sdělovacích prostředků se MZV ČR domnívá, že úterní prohlášení pana kancléře Schüssela dále konkretizují dosavadní pozici rakouské vlády. ČR s Rakouskem, a to i s kancléřem W. Schüsselem a s ministryní zahraničních věcí Rakouska, v otázce jaderné elektrárny Temelín v průběhu letošního léta velmi intenzivně komunikovala.

2. MZV ČR opakovaně zdůrazňuje, že ČR má od samého počátku mimořádný zájem na tom, aby bezpečnost jaderné elektrárny Temelín odpovídala přísným mezinárodním bezpečnostním standardům. Mimo jiné i tato snaha měla vliv na posunutí termínu dokončení výstavby elektrárny. Právě kvůli použití nejmodernější techniky se zvýšily náklady na samotnou stavbu. O tom, že otázky bezpečnosti považuje ČR za absolutní prioritu svědčí i zapojení renomovaných mezinárodních firem do dostavby elektrárny.

3. V rámci jednání o přistoupení k EU jsme jasně deklarovali, že bezpečnost jaderné elektrárny Temelín bude odpovídat vysoké úrovni jaderné bezpečnosti podle mezinárodních standardů. To ČR samozřejmě plní a splní. Ne proto, že jí to EU nařídí, ale proto, že vždy měla a má na mysli bezpečnost všech obyvatel, kteří žijí v blízkosti elektrárny, ať již na české nebo na rakouské straně hranic.

4. ČR je při dostavbě a uvádění jaderné elektrárny Temelín do provozu maximálně transparentní. Velmi těsně spolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, informujeme Evropskou komisi a také bilaterálně Rakousko. K předání aktuálních informací ČR využije i zvláštní jednání expertů české a rakouské vlády k otázce bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, kteří se sejdou tuto sobotu (2. 9. 2000) v Praze. ČR chce naše sousedy ujistit, že i jí leží na srdci bezpečnost elektrárny. MZV ČR vítá, že předsedkyně SÚJB do Temelína pozvala na návštěvu předsedu hornorakouské vlády pana Pühringera, aby se o situaci osobně přesvědčil. Nabízíme věcné, konkrétní a otevřené informace o zajištění bezpečnosti JETe. ČR nepovažuje za správné, aby se otázka jaderné elektrárny Temelín neúměrně démonizovala a politizovala, a má zájem na tom, aby dostavba a zahájení provozu elektrárny proběhly podle přísných bezpečnostních a ekologických standardů běžných v členských zemích EU.

.