Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k protijaderné blokádě rakousko-českých hraničních přechodů

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjádřilo velvyslanci Rakouské republiky znepokojení nad tím, jak probíhaly v minulých dvou týdnech protestní blokády na hraničních přechodech mezi Rakouskem a Českou republikou.(12.9.2000)

Občané sousedního státu mají samozřejmě nezadatelné právo vyjádřit svůj nesouhlas se zprovozněním našeho energetického zařízení. MZV ČR je však překvapeno podporou, které se protestním blokádám dostalo od rakouských zemských orgánů, a lhostejností, s níž tyto akce sledovala spolková vláda ve Vídni. Takto pojatá blokáda ve dnech intenzivního provozu na společných hranicích není v souladu s duchem uzavřených bilaterálních dohod v dané oblasti a neprospívá dobrým sousedským vztahům. MZV ČR se domnívá, že náš vzájemný dialog má mít věcnou povahu. O temelínské elektrárně by měli spolu hovořit hlavně a především odborníci. K tomu česká strana byla a nadále je připravena.

MZV ČR tlumočilo velvyslanci Rakouské republiky pozvání 1. náměstka Pavla Teličky pro generálního sekretáře MZV Rakouské republiky Alberta Rohana do Prahy a zájem pokračovat v pravidelných bilaterálních rozhovorech.

12. 9. 2000

.