Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k ozbrojeným střetům v Izraeli

 

MZV ČR je silně znepokojeno poslední vlnou násilí a střetů mezi izraelskými ozbrojenými silami a Palestinci. Jsme si vědomi toho, že izraelsko-palestinská mírová jednání v současnosti procházejí jednou z nejkomplikovanějších etap svého vývoje a že bez ohledu na dosavadní úsilí obou stran se bohužel zatím nedaří dosáhnout dohody o konečném uspořádání. (2.10.2000)

Bez ohledu na tento nepříznivý vývoj ČR odmítá jakékoliv snahy o silová řešení a považuje násilné akce a střety za nesmyslné a z hlediska zájmů zúčastněných stran za kontraproduktivní. Jedinou možnou cestou jsou politická jednání na základě principu výměny území za mír a rezolucí RB OSN č. 242 a 338.
Na základě dřívějších zkušeností a dosavadního pokroku mírových jednání je ČR přesvědčena o nezvratitelnosti mírového procesu, jakož i o upřímné vůli obou zúčastněných stran dosáhnout vzájemně přijatelného urovnání. Ačkoliv politická jednání nejsou jednoduchá a řada z jednacích bodů je velmi citlivá, věříme, že zúčastněné strany najdou vnitřní sílu a odhodlání učinit odvážná a historická rozhodnutí, která přinesou tolik očekávaný mír a z něho plynoucí prosperitu a stabilitu.
2. 10. 2000

.