Ministerstvo zahraničních věcí ČR

      česky   english        

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k výsledkům jednání v Nice

 

Bezprostředně po skončení mezivládní konference členských států EU v Nice místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kavan veřejně vyjádřil uspokojení nad celkovým výsledkem jednání, avšak zároveň znepokojení nad zprávou, že dohoda z Nice předjímá pro Českou republiku 20 mandátů v Evropském parlamentu (v Evropské unii o 27 členech), zatímco stejně velkým stávajícím členským zemím Evropské unie přiděluje 22 mandátů. (15.12.2000)

Bezprostředně po skončení mezivládní konference členských států EU v Nice místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kavan veřejně vyjádřil uspokojení nad celkovým výsledkem jednání, avšak zároveň znepokojení nad zprávou, že dohoda z Nice předjímá pro Českou republiku 20 mandátů v Evropském parlamentu (v Evropské unii o 27 členech), zatímco stejně velkým stávajícím členským zemím Evropské unie přiděluje 22 mandátů. Ve stejném smyslu se následně vyslovil i státní tajemník MZV Pavel Telička na jednání Parlamentního výboru přidružení mezi EU a ČR ve Štrasburku.
Vedle dalších diplomatických aktivit ministr Jan Kavan zaslal dopis předsedovi Rady EU - ministru zahraničních věcí Francouzské republiky Hubertu Védrinovi, v němž vyjádřil výhradu ke skutečnosti, že společná pozice zemí EU předjímaná v Nice pro jednání o přistoupení k EU přisuzuje ČR 20 mandátů v Evropském parlamentu, zatímco srovnatelně velkým současným členským zemím bylo v Nice přiděleno mandátů více. Zároveň vyzval k řešení této situace.
15.12.2000

.