Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k zadržování českých občanů na Kubě

 

Obvinění uváděná deníkem Granma považuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky za absurdní, vykonstruovaná a motivovaná vnitřními politickými důvody. (16.1.2001)

MZV ČR v reakci na článek v deníku Komunistické strany Kuby Granma o zadržení dvou českých občanů, poslance PS PČR Ivana Pilipa a Jana Bubeníka (zadržených 12. 1. 2001 na Kubě), podle kterého má být český ústavní činitel a jeho spolucestující údajně postaveni před soud, vydává následující prohlášení:
Obvinění uváděná deníkem Granma považuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky za absurdní, vykonstruovaná a motivovaná vnitřními politickými důvody. Zadržovaní občané jsou známi svým působením v rámci českých demokratických institucí a MZV ČR vyjadřuje své hluboké přesvědčení, že se během svého pobytu na Kubě neodchýlili od principů, které ČR, podobně jako ostatní demokratické státy, vyznává.
MZV ČR je mimořádně znepokojeno skutečností, že oběma zadržovaným je nadále odpírána právní pomoc. Po celé čtyři dny, kdy byli omezeni na svobodě a podrobováni výslechům, jim nebylo sděleno obvinění a je jim opět znemožňován styk s českým zastupitelským úřadem, což je zjevné a flagrantní porušení mezinárodního práva. MZV ČR proti tomu co nejostřeji protestuje, i s ohledem na skutečnost, že se jedná o zadržování ústavního činitele České republiky.
MZV je ve styku s rodinami zadržovaných a podniká veškerá adekvátní opatření k propuštění obou českých občanů.
16.1. 2001

.