Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k zadržení dvou českých občanů kubánskými úřady

 

Státní orgány Kubánské republiky zadržují od 12.1. 2001 české občany Jana Bubeníka a Ivana Pilipa, poslance PSP ČR. MZV ČR v této souvislosti vyjadřuje hluboké znepokojení nad postupem Kubánské republiky, kterým porušila ustanovení čl. 36, odst. 1 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích tím, že oběma zadrženým českým občanům odmítá mj. právní pomoc i styk s českým velvyslanectvím v Havaně. (19.1.2001)

Státní orgány Kubánské republiky zadržují od 12.1. 2001 české občany Jana Bubeníka a Ivana Pilipa, poslance PSP ČR. MZV ČR v této souvislosti vyjadřuje hluboké znepokojení nad postupem Kubánské republiky, kterým porušila ustanovení čl. 36, odst. 1 Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích tím, že oběma zadrženým českým občanům odmítá mj. právní pomoc i styk s českým velvyslanectvím v Havaně. Přes naléhavé žádosti české strany, tlumočené v Praze i v Havaně, kubánská strana do dnešního dne odmítá informovat české úřady o důvodech zadržení pánů Bubeníka a Pilipa.

MZV ČR považuje nařčení obou českých občanů, která přinesl kubánský list Granma 16. 1. 2001, za neopodstatněná a absurdní. MZV ČR je přesvědčeno, že oba zadržení během svého pobytu na Kubě neporušili principy a normy, které uznávají demokratické země. MZV ČR považuje postup kubánských úřadů za nepřijatelný a žádá o okamžité propuštění obou nespravedlivě zadržovaných českých občanů.

MZV ČR oceňuje projevy solidarity s oběma zadrženými českými občany a protesty proti postupu kubánských úřadů. Kromě řady nevládních organizací se věcí zabývala i Trojka EU, která na tento případ upozornila kubánskou stranu v souvislosti s pravidelným vyhodnocením společné pozice EU ke stavu lidských práv na Kubě. Proti zadržení obou českých občanů a nařčením v kubánském tisku protestovalo i ministerstvo zahraničí USA a Evropský parlament.

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Jan Kavan se na základě usnesení vlády ČR ze dne 18.1.2001 obrátil dopisem na své protějšky v řadě zemí se žádostí o solidaritu a podporu, která by napomohla propuštění obou zadržených.
19.1. 2001

.