Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k výsledkům cesty předsedy Senátu Parlamentu ČR na Kubu

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR hodnotí nedávno skončenou návštěvu předsedy Senátu Parlamentu ČR Petra Pitharta, která se uskutečnila v úzké součinnosti s ním, jako pozitivní krok k znovuobnovení dialogu mezi Českou republikou a Kubou, který může směřovat ke zlepšení vzájemných politických i ekonomických vztahů.

Zároveň oceňuje skutečnost, že během návštěvy byl pro obě strany vytvořen prostor pro vysvětlení vlastních stanovisek a prezentaci vlastní argumentace k důležitým otázkám bilaterálním i obecně politickým. MZV ČR doufá, že navázaný dialog povede k vyjasnění situace a v konečném výsledku i ke slušnému vyřešení případu, které by bylo přijatelné pro obě strany.

MZV ČR k celému případu od počátku přistupovalo jako ke konzulárnímu incidentu zadržení dvou českých občanů, Jana Bubeníka a Ivana Pilipa. Byť se jednalo o zadržení poslance Parlamentu ČR, MZV se ve svých reakcích snažilo oprostit od politizace případu. Zdůrazňovalo, a nadále zdůrazňuje, že se jednalo o soukromou turistickou cestu obou zmíněných občanů, která nebyla s MZV či jinými vládními orgány konzultována, tudíž za ni nelze v tomto ohledu převzít jinou než konzulárně právní zodpovědnost. MZV ČR konstatuje, že s oběma zadrženými je zacházeno korektně a slušně, v duchu mezinárodně uznávaných principů.
5.2. 2001

.