Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné prohlášení MZV ČR, Maďarska, Polska a Slovenské republiky

 

Hluboce znepokojeni eskalací násilí v oblasti Tanusevci na území bývalé Jugoslávské republiky Makedonie, ostře odsuzujeme útoky etnických albánských extremistů, které vedly k obětem na životech a ohrožují stabilitu a bezpečnost makedonského státu. (8.3.2001)

Hluboce znepokojeni eskalací násilí v oblasti Tanusevci na území bývalé Jugoslávské republiky Makedonie, ostře odsuzujeme útoky etnických albánských extremistů, které vedly k obětem na životech a ohrožují stabilitu a bezpečnost makedonského státu. Podobným násilnostem je třeba učinit přítrž.
Oceňujeme skutečnost, že vedoucí straničtí představitelé etnických Albánců v bývalé Jugoslávské republice Makedonie odsoudili tyto útoky a distancovali se těch, kteří za ně nesou odpovědnost. Vyzýváme všechy politické představitele etnických Albánců v této oblasti, kteří tak dosud neučinili, aby se jasně distancovali od násilí, aby přispěli k izolaci extremistů a aby vyjádřili podporu dohodě o uznání hranic nedávno podepsané mezi Bělehradem a Skopje. Ti, kteří jsou odpovědní za násilí by si měli uvědomit, že vážně poškozují image a zájmy etnických Albánců v jihovýchodní Evropě.
Vyjadřujeme podporu makedonskému vedení v době, kdy musí čelit ozbrojenému konfliktu na svém území. Opětovně zdůrazňujeme svou pevnou podporu územní celistvosti a neporušitelnosti hranic bývalé Jugoslávské republiky Makedonie jakož i jiných zemí v této oblasti a chápeme potřebu a povinnost makedonské vlády reagovat v případě ohrožení její svrchovanosti. Takováto nutná a oprávněná reakce by měla být adekvátní dané situaci a její postup by měl být koordinován s mezinárodními organizacemi působícími v této oblasti.
8.března.2001

.