Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k zahájení operace "Hlavní sklizeň"

 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá rozhodnutí Severoatlantické aliance o zahájení operace "Hlavní sklizeň", které bylo přijato v souvislosti se splněním podmínek pro vyslání jednotek NATO do Makedonie. Úkolem těchto jednotek je dobrovolné odzbrojení albánských povstalců a zničení odevzdaných zbraní a munice. (22.8.2001)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vítá rozhodnutí Severoatlantické aliance o zahájení operace "Hlavní sklizeň", které bylo přijato v souvislosti se splněním podmínek pro vyslání jednotek NATO do Makedonie. Úkolem těchto jednotek je dobrovolné odzbrojení albánských povstalců a zničení odevzdaných zbraní a munice.
MZV věří, že vyslání kontingentu 3500 vojáků NATO, mezi kterými od počátku působí i 43. výsadková rota z Chrudimi, úspěšně splní cíl mise, který ve svém důsledku přispěje k uklidnění situace v Makedonii. MZV rovněž vyzývá znepřátelené strany makedonského konfliktu k důslednému dodržování uzavřených závazků a k mírovému řešení sporů cestou dialogu všech zúčastněných stran.
MZV vnímá skutečnost, že 43. výsadková rota AČR byla zařazena mezi prvosledové alianční jednotky, jako ocenění kvality a profesionality českých vojáků. Vyznamenáním je i to, že základním úkolem jednotky bude zabezpečení ochrany hlavního štábu operace. MZV také připomíná, že ČR je jednou ze čtyř aliančních zemí, které se operace účastní, mezi nimiž je jedinou novou členskou zemí NATO.
22. 8. 2001

.