Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k rezoluci Evropského parlamentu k jaderné elektrárně Temelín

 

Evropský parlament jako instituci plně respektujeme a již několikrát jsme zmínili, že si dovedeme v budoucnosti představit prestižnější postavení EP v rámci struktur Evropské unie. Text rezoluce akceptujeme, pro Českou republiku však nemá žádné právní dopady.

Evropský parlament jako instituci plně respektujeme a již několikrát jsme zmínili, že si dovedeme v budoucnosti představit prestižnější postavení EP v rámci struktur Evropské unie.
Text rezoluce akceptujeme, pro Českou republiku však nemá žádné právní dopady. Nejvíce nás mrzí, že Evropský parlament znovu přistoupil k projednávání takovéto otázky v rámci tzv. naléhavé procedury. Důsledkem tohoto kroku je velice nízká účast poslanců na její tvorbě a následném schvalování a především ignorování argumentace českých poslanců a senátorů. To se nemohlo neprojevit na obsahu rezoluce, která není prosta chybných či neúplných informací. V řadě případů můžeme hovořit o "dobývání se do otevřených dveří", protože jsou požadovány informace, které byly a jsou poskytovány, a nastolovány požadavky, které jsou pro českou vládu samozřejmostí. Tyto "nedostatky" by česká strana, kdyby k tomu měla příležitost, mohla snadno uvést na pravou míru a vysvětlit. Nezbývá než doufat, že na příštím zasedání Parlamentního výboru přidružení mezi ČR a EU bude moci proběhnout zodpovědná diskuse o tématu a že čeští poslanci a senátoři dostanou příležitost zodpovědět dotazy svých kolegů z EP k jaderné elektrárně Temelín, stejně jako tomu bylo - k všeobecné spokojenosti - v minulých případech.

.