Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení k politickému vývoji v Rakousku

 

MZV ČR pečlivě sledovalo politický vývoj v Rakousku od posledních parlamentních voleb. Po vytvoření nové koaliční vlády vyjádřilo své znepokojení, neboť jsou mu dobře známy kontroverzní postoje včetně kritiky EU a ČR, které v minulosti a v předvolební kampani vyjadřovali představitelé FPÖ.

MZV ČR pečlivě sledovalo politický vývoj v Rakousku od posledních parlamentních voleb. Po vytvoření nové koaliční vlády vyjádřilo své znepokojení, neboť jsou mu dobře známy kontroverzní postoje včetně kritiky EU a ČR, které v minulosti a v předvolební kampani vyjadřovali představitelé FPÖ. Tyto postoje byly v rozporu s evropskými hodnotami, kolem nichž se semkly všechny členské státy EU. Sdílíme proto obavy, které motivovaly odmítavou reakci 14 členských zemí EU.
Ještě před zveřejněním vládního programu bylo MZV informováno velvyslancem Rakouské republiky, že nedojde ke změně zahraniční politiky a že i nová spolková vláda podporuje rozšíření EU o státy střední a východní Evropy. Po prostudování vládního programu je MZV nuceno konstatovat, že preambule navržená prezidentem Klestilem a vlastní text vládního programu nemají totožnou dikci. V programu jsou formulace, které vzbuzují pochybnosti. Bez ohledu na deklarovanou podporu rozšíření EU obsahuje text řadu dodatečných podmínek, které toto tvrzení relativizují.
Je nepřijatelný postoj, který nerozlišuje mezi desítkami milionů obětí nacistického přepadu Evropy, na němž se podílelo i mnoho Rakušanů, a retribucí či odplatou, byť často nepřiměřenou. Tento přístup protiřečí té části preambule programu, v níž se nová rakouská vláda hlásí ke spoluodpovědnosti své země za zločiny nacionálněsocialistického režimu a zavazuje se ke kritickému vyrovnání s nacistickou minulostí.
Doufáme, že postoje všech členských států Unie se brzy sjednotí tak, aby národní zájmy jednotlivých členů a obecná hodnotová měřítka evropské integrace se vzájemně doplňovaly.

.