Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV k rezoluci Evropského parlamentu o ČR

 

MZV ČR bere na vědomí dnes (5.9.2001) Evropským parlamentem (EP) přijatou rezoluci o České republice. EP přijal rezoluce k dalším kandidátským státům a celkovou rezoluci o rozšíření. Ve svém celkovém obsahu rezoluce vyznívá příznivě, což svědčí o tom, že i EP považuje ČR za zemi, která patří k nejlépe připraveným na členství v EU. (5.9.2001)

MZV ČR bere na vědomí dnes (5.9.2001) Evropským parlamentem (EP) přijatou rezoluci o České republice. EP přijal rezoluce k dalším kandidátským státům a celkovou rezoluci o rozšíření.

Rezoluce je standardním politickým dokumentem EP, právně nezávazným. Ve svém celkovém obsahu rezoluce vyznívá příznivě, což svědčí o tom, že i EP považuje ČR za zemi, která patří k nejlépe připraveným na členství v EU.

Rezoluce klade důraz na přebírání a implementaci "acquis communautaire", což ČR považuje rovněž za prioritní a je přesvědčena, že to nepředstavuje žádné kladení dalších podmínek pro přijetí do EU.

V konečném textu částí rezoluce k JE Temelín nebyly zohledněny věcné informace a připomínky, které česká diplomacie členům EP poskytla v rámci snahy o transparentnost a seriózní diskusi o JE Temelín. Stejně tak nebyl vzat v úvahu zásadní pokrok v plnění Protokolu z Melku, zpráva Atomic Questions Group k problematice jaderné bezpečnosti v kandidátských zemích a výstupy dalších kompetentních institucí. Z uvedených důvodů MZV ČR nepovažuje tyto části rezoluce za nový přínos k diskusi o jaderné energetice, resp. JE Temelín.

MZV ČR znovu zdůrazňuje, že Česká republika neuvede do provozu JE Temelín, pokud nebude splňovat bezpečností a ekologické standardy.

Na druhé straně MZV ČR oceňuje, že EP zaznamenal přejímání a aplikaci "acquis communautaire" v mnoha oblastech a vládní aktivity vůči romské menšině, stejně jako celkově pozitivní vyznění rezoluce.
5. 9. 2001

.