Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení České komise pro UNESCO k teroristickým útokům na USA

 

Česká komise pro UNESCO se plně ztotožňuje s prohlášením generálního ředitele UNESCO Koichiro Matsuury, ve kterém vyslovuje hlubokou soustrast občanům Spojených států amerických a odsuzuje nelidský, ničím neospravedlnitelný útok na americká města. (13.9.2001)

Na 23.zasedání České komise pro UNESCO z 13. 9. 2001 bylo přijato Prohlášení České komise pro UNESCO k teroristickým útokům na USA:

Česká komise pro UNESCO se plně ztotožňuje s prohlášením generálního ředitele UNESCO Koichiro Matsuury, ve kterém vyslovuje hlubokou soustrast občanům Spojených států amerických a odsuzuje nelidský, ničím neospravedlnitelný útok na americká města.

Barbarský teroristický útok byl zaměřen nejen proti USA, ale i proti podstatě samotné demokracie.Obdivujeme statečnost amerických občanů a věříme, že nedopustí, aby prožité a dosud prožívané hrůzy v jejich svobodné zemi zakořenily strach.

V tomto tragickém kontextu je znovu potvrzena platnost úvodních slov Preambule Ústavy UNESCO, že násilí je třeba potírat již v myslích lidí. K tomuto cíli je třeba využívat všech prostředků, kterými může myšlení lidí k větší osvícenosti ovlivnit výchova, věda a kultura. Právě tyto oblasti, které byly UNESCO svěřeny Organizací spojených národů, mohou přispět k většímu vzájemnému pochopení a toleranci a bránit tak nenávisti, zdroji nejhoršího zla.

.