Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Jana Kavana k rozhovoru s Günterem Verheugenem ohledně Benešových dekretů

 

Při nedávném rozhovoru s komisařem Günterem Verheugenem v Bruselu jsem prohlásil, že dekrety prezidenta Beneše jsou a zůstanou součástí českého právního řádu, ale dnes jsou již vyhaslé, neúčinné a neaplikovatelné. Dodal jsem, že si nedovedu představit jejich rušení, aniž bychom tím vytvořili jiný závažný právní problém. (14.3.2002)

Při nedávném rozhovoru s komisařem Günterem Verheugenem v Bruselu jsem prohlásil, že dekrety prezidenta Beneše jsou a zůstanou součástí českého právního řádu, ale dnes jsou již vyhaslé, neúčinné a neaplikovatelné. Dodal jsem, že si nedovedu představit jejich rušení, aniž bychom tím vytvořili jiný závažný právní problém. Samozřejmě jsem uznal právo Evropské komise zkoumat legislativu všech kandidátských zemí včetně ČR a poukázat na jakýkoliv zákon, který by po vstupu do EU diskriminoval jiné občany EU. S takovým zákonem by nebylo možné do Unie vstoupit, a proto by se takovým případem musela zabývat vláda a parlament ČR. S tímto stanoviskem komisař souhlasil a dodal, že zatím právníci Evropské komise neidentifikovali žádný český zákon, který by byl diskriminační. Jsem si však vědom, že se v současné době zabývají například restitučním zákonem z roku 1991.

Jsem rád, že jak velvyslanec Libor Sečka, který byl u mého rozhovoru s komisařem přítomen, tak i komisařův mluvčí Jean - Christopher Filori shodně zdůrazňují, že toto je přesný popis toho, co bylo řečeno 1. března na tiskové konferenci. Dnes mi komisař Verheugen výslovně potvrdil, že své stanovisko nezměnil a že totéž sdělil poslancům Evropského parlamentu. Mohu ujistit, že česká vládá neučiní žádný krok, který by otevřel majetkoprávní otázky nebo umožnil revizi poválečných rozhodnutí o "konfiskaci nepřátelského majetku".

.