Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR ke zvolení prezidenta a jmenování předsedy vlády provincie Kosovo (SRJ)

 

Česká republika přivítala volbu prezidenta a jmenování předsedy vlády jugoslávské provincie Kosovo. Byla tak překonána dlouhodobá patová situace po volbách v listopadu roku 2001. (6.3. 2002)

Česká republika přivítala volbu prezidenta a jmenování předsedy vlády jugoslávské provincie Kosovo. Byla tak překonána dlouhodobá patová situace po volbách v listopadu roku 2001.

Svobodně zvolení kosovští představitelé prokázali vůli k politickému kompromisu a jejich postup je příslibem nové fáze v řešení obtížných problémů provincie. ČR chápe, že mezi hlavní cíle nového vedení budou kromě vybudování institucí patřit zejm. ekonomická obnova a demokratizace společnosti. ČR věří, že kosovští činitelé spolu s novým hlavním představitelem mise UNMIK dosáhnou v těchto oblastech výrazného pokroku.

V otázce jugoslávské provincie Kosovo se ČR zasazuje za bezpodmínečné dodržování rezoluce 1244/99 RB OSN, dle které Kosovo zůstává nadále integrální částí Svazové republiky Jugoslávie. Oceňujeme úsilí misí UNMIK, KFOR a dalších organizací při budování multietnické společnosti a postupném obnovování důvěry mezi albánským a nealbánským obyvatelstvem Kosova.


Související odkazy:

.