Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k situaci na Blízkém východě

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je velmi znepokojeno a hluboce otřeseno bezprecedentní mírou krveprolévání a strádání civilního obyvatelstva, jímž se v posledních týdnech vyznačuje prohlubující se krize na Blízkém východě. (18.3.2002)

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je velmi znepokojeno a hluboce otřeseno bezprecedentní mírou krveprolévání a strádání civilního obyvatelstva, jímž se v posledních týdnech vyznačuje prohlubující se krize na Blízkém východě.

Česká republika považuje za nezbytné přesvědčit obě strany, že řešení krize nemá jinou alternativu než obnovení dialogu a spolupráce v otázkách politického urovnání, bezpečnosti a hospodářské obnovy. Je nutné všemi prostředky zabránit obětem mezi civilním obyvatelstvem a vyvarovat se akcí, jež budou dále vyhrocovat krizi a mařit vše, čeho bylo v minulosti dosaženo. Věří, že vedoucí představitelé Izraele a Palestinské národní správy v nejbližší době přijmou kroky ke skutečnému příměří a na základě Mitchellovy zprávy a Tenetova plánu obnoví seriózní dialog, jež by skoncoval s projevy devastujícího násilí a nasměroval by celou oblast k oživení mírového procesu na Blízkém východě.

Česká republika je přesvědčena, že všechny zainteresované strany a mezinárodní společenství musí vynaložit veškerou energii, aby rozptýlilo skepsi a obavy z bezvýchodnosti krize. Z tohoto důvodu Česká republika vítá rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1397 z 12.3. 2002, která se opírá o předchozí relevantní rezoluce, zejména rezoluce 242 a 338. ČR podporuje co nejtěsnější koordinaci Spojených států amerických a Evropské unie, jakož i iniciativu saúdského korunního prince Abdulláha, které představují úsilí o nalezení východisek s jasnou perspektivou mírového soužití izraelského a budoucího palestinského státu v bezpečných a uznávaných hranicích.

.