Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k dokumentu Evropské komise z 30.1.2002 k rozpočtovým aspektům rozšíření EU

 

Předběžně lze vyslovit obecný názor, že výše finančních prostředků, která je navržena pro nové členské státy, a to zejména v období bezprostředně po jejich přistoupení k EU, není dostatečná. (30.1.2002)

Ministerstvo zahraničních věcí ČR zatím nemělo možnost podrobně zhodnotit tento komplexní dokument, který Evropská komise nyní předkládá k projednání členským státům. Opravdu seriózně se budeme moci vyjádřit až po jeho důkladném prostudování.

Předběžně lze vyslovit obecný názor, že výše finančních prostředků, která je navržena pro nové členské státy, a to zejména v období bezprostředně po jejich přistoupení k EU, není dostatečná. Finanční aspekty rozšíření EU, zejména s ohledem na kapitoly zemědělství, regionální politika, finanční a rozpočtová ustanovení, si v rámci přístupové konference mezi státy EU a ČR vyžádají jistě ještě důkladná jednání. Cílem by mělo být nalezení komplexního řešení, které ve svém důsledku zajistí českým subjektům, zejména zemědělským, konkurenceschopné postavení ve vztahu k jejich protějškům z ostatních zemí Unie. Takovéto řešení na jedné straně může brát v potaz ekonomické argumenty typu výše cenové hladiny či absorpční schopnosti, na straně druhé však ve stejné logice musí brát v úvahu i určitá specifika ekonomiky, která procházela transformací. Zde máme na mysli především jednání o výši produkčních kvót zemědělské produkce a prostředků pro rozvoj venkova.

.