Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskový mluvčí MZV k belgickému návrhu na dodávku stíhacích letounů

 

Značnou pozornost vzbudila „nabídka“ belgické strany na nákup zastaralých stíhacích letounů vyřazených z arzenálu belgické armády. Na dané téma s ministrem Kavanem hovořil belgický velvyslanec Bernard Pierre. Jaké jsou výsledky této schůzky?(29.5.2002)

Značnou pozornost vzbudila "nabídka" belgické strany na nákup zastaralých stíhacích letounů vyřazených z arzenálu belgické armády. Na dané téma s ministrem Kavanem hovořil belgický velvyslanec Bernard Pierre. Jaké jsou výsledky této schůzky?

Naše vztahy s Belgií jsou na velmi vysoké úrovni, ke které svým bezmála pětiletým působením výrazně přispěl i pan velvyslanec Bernard Pierre. Jako přátelé jsme si tudíž mohli vysvětlit některé okolnosti související s nabídkou belgické strany. Pan velvyslanec v rozhovoru s ministrem Kavanem a 1. náměstkem MO Fülem objasnil, že nešlo v pravém slova smyslu o nabídku, protože je zcela evidentní, že inkriminované letouny nesplňují základní požadavky stanovené ve výběrovém řízení. Podle velvyslance šlo pouze o návrh jakéhosi alternativního projektu, o kterém by česká strana mohla za jistých okolností v budoucnosti uvažovat. Všichni zúčastnění se však shodli, že načasování předložení této alternativy nebylo příliš vhodné. Velvyslanec nás nicméně ujistil, že cílem této iniciativy nebylo jakkoliv ovlivnit probíhající rozhodovací proces týkající se nákupu a financování nadzvukových letounů.

.