Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskový mluvčí MZV k cestě ministra Kavana na blízký východ

 

Program cesty pana ministra Kavana na blízkém východě doprovází řada nejasností a spekulací. Jaký tedy byl důvod jisté nevyváženosti kontaktů s izraelskými a palestinskými představiteli.(29.5.2002)

Program cesty pana ministra Kavana na blízkém východě doprovází řada nejasností a spekulací. Jaký tedy byl důvod jisté nevyváženosti kontaktů s izraelskými a palestinskými představiteli.

Já jsem si pochopitelně velmi pozorně přečetl všechny spekulace týkající se našeho víkendového blízkovýchodního programu. Ke spekulacím se nechci vyjadřovat, ale pravdou zůstává, že nás mrzelo, že nebylo možné naší přísně vyváženou blízkovýchodní politiku, která se na obou stranách těší značnému respektu, vyjádřit i protokolárně. Myslím ale, že konkrétní politika, konkrétní skutky jsou důležitější než protokol, byť i ten má jistě svou váhu, ale museli jsme zohlednit celou řadu vlivů. Uznávám, že poté, co nebylo možné realizovat schůzku s panem předsedou Arafatem, kterého považujeme za legitimního představitele palestinského lidu, který může přivést Palestince zpět k jednacímu stolu, jsme zamýšleli upustit od schůzky s panem premiérem Šaronem. Ta však již byla do všech detailů připravena a její zrušení by vyvolalo mnoho otazníků a jen by zvýšilo množství nežádoucích spekulací. Proto se ministr Kavan s izraelským premiérem sešel a to i přesto, že došlo k jistému narušení vyváženosti kontaktů.

.