Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tiskové prohlášení MZV ČR k rezoluci Evropského parlamentu o stavu rozšíření

 

Tiskové prohlášení MZV ČR k rezoluci Evropského parlamentu o stavu rozšíření, kterou dne 13.6.2002 schválil Evropský parlament /EP/ na plenárním zasedání ve Štrasburku(14.6.2002)

Jan KavanTiskové prohlášení MZV ČR k rezoluci Evropského parlamentu o stavu rozšíření, kterou dne 13.6.2002 schválil Evropský parlament (EP) na plenárním zasedání ve Štrasburku:

EP v minulých letech přijímal odděleně rezoluci o rozšíření a rezoluce k jednotlivým kandidátským zemím. Letošní rezoluce se zabývá jak procesem rozšíření, tak hodnocením stavu přístupových jednání se všemi kandidátskými zeměmi. Část věnovaná ČR vyznívá velmi příznivě. Ze strany EP je vyjádřeno očekávání, že přístupová jednání s ČR budou úspěšně dokončena do konce t.r. a ČR bude mezi prvními novými členskými zeměmi EU.

Dále EP v rezoluci klade důraz na budování výkonné a účinné státní služby jako důležitého a nezbytného předpokladu pro implementaci a vynutitelnost acquis. V této souvislosti je kladně zmíněno přijetí zákona o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech tzv. služebního zákona. EP pozitivně hodnotí relativní stabilitu růstu české ekonomiky, kterou považuje za záruku konkurenceschopnosti české ekonomiky po vstupu do EU. Rovněž oceňuje znatelný úspěch české vlády při zlepšování situace Rómů a vyzývá k naplňování vládou přijaté koncepce rómské integrace, především v oblastech bydlení, vzdělávání a zaměstnanosti. Rezoluce připomíná i potřebu pokračovat v boji proti korupci a zajistit bezpečnost JE Temelín a Dukovany.

MZV bere na vědomí, že EP zmiňuje i téma prezidentských dekretů. Jedná se o formulaci, která ve své podstatě reaguje na usnesení českého parlamentu z 24. dubna t.r. a na společné tiskové prohlášení českého premiéra M. Zemana a komisaře G. Verheugena.

MZV oceňuje významnou podporu EP v otázce počtu poslaneckých mandátů pro ČR, kdy EP ve své rezoluci důrazně připomíná platnost principu poměrného zastoupení obyvatel stávajících a budoucích členských států a podporuje navýšení počtu poslaneckých mandátů pro ČR na 22.

MZV vítá snahu EP o nalezení přijatelného řešení finančních aspektů procesu rozšíření, která je vyjádřena v rezoluci o finančních dopadech rozšíření a v rezoluci o potřebě úspěšného začlenění nových členských států do Společné zemědělské politiky, které byly dnes plénem EP rovněž odsouhlaseny.

.