Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k incidentu v Českém Těšíně

 

Dne 29.9.2002 došlo k incidentu v Českém Těšíně, kdy poslanec polského Sejmu Krzysztof Rutkowski překročil českou hranici za účelem zatknutí 23-letého D.S., ukrývajícího se na území ČR a podezřelého z vraždy osvětimské notářky.(2.10.2002)

Dne 29.9.2002 došlo k incidentu v Českém Těšíně, kdy poslanec polského Sejmu Krzysztof Rutkowski překročil českou hranici za účelem zatknutí 23-letého D.S., ukrývajícího se na území ČR a podezřelého z vraždy osvětimské notářky. K. Rutkowski z pozice majitele soukromé bezpečnostní agentury provedl zatčení výše uvedeného D.S., převezl jej na hraniční přechod a následně předal polským celníkům.

Ministerstvo zahraničních věcí informuje, že s ohledem na výše uvedenou situaci, kdy došlo k bezprecedentnímu porušení mezinárodních zvyklostí, bilaterálních smluv i zákonů ČR, si 2.10. náměstek ministra pro dvoustranné vztahy MZV ČR R. Jindrák předvolal polského velvyslance v Praze A. Krawczyka, kterému vyslovil důrazný protest proti postupu polského poslance a požádal o sdělení, jaké kroky hodlá polská strana učinit při dořešení tohoto incidentu. MZV ČR je ve stálém kontaktu s Policejním prezídiem ČR.

.