Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ruská federace
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k teroristickému aktu v Moskvě

 

MZV ČR je vážně znepokojeno teroristickým aktem v Moskvě... MZV ČR rozhodně odsuzuje všechny akty násilí a terorismu bez ohledu na to, jakými politickými motivy jsou vedeny....(25.10.2002)

MZV ČR je vážně znepokojeno teroristickým aktem v Moskvě.

Zadržování civilních osob jako rukojmí je projevem terorismu a musí proto být za všech okolností jednoznačně odsouzeno.

MZV ČR rozhodně odsuzuje všechny akty násilí a terorismu bez ohledu na to, jakými politickými motivy jsou vedeny. Dlouhodobě komplikovaná situace v Čečensku nemůže ospravedlnit brutální teroristický akt, k němuž došlo v Moskvě. MZV ČR v této souvislosti vyjadřuje solidaritu s rukojmími a jejich blízkými. Vyjadřuje plnou podporu ruským úřadům v jejich snaze řešit vzniklou situaci tak, aby nebyly ohroženy životy rukojmí.

Česká republika je aktivním členem široké mezinárodní protiteroristické koalice, a proto podporuje všechny kroky a opatření potřebné k odstranění tohoto zla.

Rozhořčení nad současnými událostmi v Moskvě vyjádřili bezprostředně po zveřejnění prvních informací čelní představitelé České republiky. Prezident Václav Havel v telegramu adresovaném Vladimírovi Putinovi sdílí hluboké znepokojení nad teroristickým aktem a vyjadřuje naději, že se v brzké době podaří všechna rukojmí osvobodit a dopadnout původce zločinu. Plnou podporu prezidentu Putinovi vyjádřil jménem svým i jménem ostatních členů vlády ČR její předseda Vladimír Špidla.

.