Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stanovisko MZV k výsledkům zasedání Evropské rady v Bruselu

 

Vítáme, že nejvyšší představitelé zemí EU dospěli ke shodě na finančním rámci pro rozšíření a otevřeli tak cestu k závěrečné fázi vyjednávání...Česká republika je připravena ukončit jednání o přistoupení na summitu v Kodani v prosinci t.r. za podmínek, které zajistí důstojnou pozici České republiky jako členského státu Evropské unie od počátku roku 2004...(29.10.2002)

Vítáme, že nejvyšší představitelé zemí EU dospěli ke shodě na finančním rámci pro rozšíření a otevřeli tak cestu k závěrečné fázi vyjednávání. Na straně EU zjevně existuje politická vůle dodržet harmonogram rozšiřovacího procesu.

Česká republika je připravena ukončit jednání o přistoupení na summitu v Kodani v prosinci t.r. za podmínek, které zajistí důstojnou pozici České republiky jako členského státu Evropské unie od počátku roku 2004.

Celková finanční pozice ČR po vstupu do Evropské unie musí být lepší než (rok) před vstupem.

Bereme na vědomí, že EU přiznala novým členským státům přímé platby v zemědělství a že došla k dohodě, jakou jejich procentní výši v jednotlivých letech nabídne kandidátským zemím v průběhu přístupových jednání. V těchto jednáních ČR bude usilovat, aby souhrn všech prvků "zemědělského balíku", tedy zejména výše produkčních kvót, přímých plateb a finančních prostředků pro rozvoj venkova, zajistil českým zemědělcům v EU konkurenceschopné postavení. Současná nabídka EU takovéto postavení nezaručuje.

.