Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR ke kauze víza pro běloruského prezidenta Lukašenka

 

MZV dnes rozhodlo neudělit vstupní vízum běloruskému prezidentovi Lukašenkovi. Toto rozhodnutí se týká pouze osoby prezidenta Lukašenka, ostatním členům běloruské delegace bylo vízum na Pražský summit uděleno.(15.11.2002)

Prohlášení MZV ČR ke kauze víza pro běloruského
prezidenta Lukašenka

MZV dnes rozhodlo neudělit vstupní vízum běloruskému prezidentovi Lukašenkovi. Toto rozhodnutí se týká pouze osoby prezidenta Lukašenka, ostatním členům běloruské delegace bylo vízum na Pražský summit uděleno. ČR je dlouhodobě znepokojena situací v Bělorusku, kde vládne autoritářský režim tvrdě potlačující jakékoliv projevy opozičních názorů a masivním způsobem porušující lidská práva.
Obdobně jako ostatní členové Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě byla ČR pobouřena, když 29. října musela Bělorusko opustit poslední zahraniční účastnice pozorovatelské mise OBSE a bylo prakticky znemožněno její působení na území Běloruska. Mezinárodní společenství tento incident, který je dalším z excesů minské vlády, již nebude pouze kritizovat. Na půdě EU krystalizuje názor k přijetí zvláštních opatření vůči běloruskému režimu.
Bělorusko teprve před nedávnem změnilo své úmysly a oznámilo, že na Pražském summitu nebude tak jako na minulých aliančních summitech zastoupeno ministrem zahraničních věcí, nýbrž samotným prezidentem Lukašenkem. Toto rozhodnutí nebylo členy Severoatlantické aliance přivítáno a Bělorusku byla v tomto směru, ať již Aliancí nebo jejími jednotlivými členy, vyslána řada signálů. Nejsilnějším z nich byl nepochybně signál české vlády, že není nakloněna udělit vstupní vízum prezidentu Lukašenkovi.
MZV nechtělo takové závažné rozhodnutí činit okamžitě, jelikož česká strana věřila, že Bělorusko vezme názory Aliance v potaz a samo sníží úroveň svého zastoupení na summitu. Bělorusko tak však neučinilo, naopak přistoupilo k neakceptovatelným výhrůžkám nejen České republice, ale i celé Evropě, které názorně dokumentuje Lukašenkův politický styl.
ČR má zájem na účasti a zapojení Běloruska do EAPC a z tohoto hlediska považuje účast delegace BLR na pražském setkání EAPC za praktickou. MZV v této souvislosti zdůrazňuje, že rozhodnutí udělit víza pro delegaci Běloruska odráží zájem nejen české strany o pokračující zapojení Běloruska do činnosti EAPC. Je též projevem uznání a respektu české strany běloruské veřejnosti, obyvatelstvu této země, o jehož evropské orientaci dobře víme a kterou jsme se vždy snažili a budeme snažit nadále podporovat, a to i v rámci dvoustranných vztahů.
Nezávislé a demokratické Bělorusko je důležitou součástí Evropy v řadě významných oblastí - bezpečnost, energetika, doprava, nelegální migrace atd. - a česká strana bude usilovat o to, aby občané Běloruska chápali rozhodnutí neudělit vízum prezidentovi Lukašenkovi jako projev našeho postoje k němu osobně, nikoli k Bělorusku a jeho lidu.
MZV ČR současně s tímto svým rozhodnutím vyjadřuje dlouhodobou podporu demokratickým uskupením a silám v BLR, usilujícím o změnu poměrů v zemi podle obecně uznávaných evropských a mezinárodních standardů.

.