Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k situaci na Blízkém východě

 

Ministerstvo zahraničních věcí rozhodně odsuzuje nedávné teroristické útoky v Izraeli, jejichž obětmi se jako mnohokrát předtím stalo nevinné civilní obyvatelstvo. (10.1.2003)

Česká republika vždy podporovala a nadále podporuje mírové řešení konfliktu na Blízkém východě. Mírová jednání musejí zajistit bezpečnostní potřeby Státu Izrael i zákonná práva Palestinců na vlastní svrchovaný stát. Tento palestinský cíl však nemůže být v žádném případě dosažen pomocí terorismu a násilí.

Česká republika považuje za nezbytné přesvědčit obě strany, že řešení krize nemá jinou alternativu než obnovení dialogu a spolupráce v otázkách politického urovnání, bezpečnosti a hospodářské obnovy. Mezinárodní společenství společně se všemi zainteresovanými stranami musí vynaložit veškerou energii, aby rozptýlilo skepsi a obavy z bezvýchodnosti situace. Další vývoj řešení krize je podmíněn přijetím mírového plánu Kvartetu (USA, EU, OSN a Ruska) oběma stranami. Jeho praktickým naplněním může být odblokován a oživen proces, na jehož konci stojí komplexní mírové řešení na Blízkém východě.

.