Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reakce MZV ČR na zprávu ČTK o režimu na českých hranicích po vstupu do EU

 

Ve zprávě ČTK ze dne 10. února 2003 je uvedeno, že ještě několik let po vstupu do Evropské unie budou na českých hranicích s Rakouskem a Německem zachovány pohraniční kontroly.Z této informace však nelze vyvozovat, jak to udělala ČTK, že občané ČR budou k překročení hranic potřebovat cestovní pas.(12.2.2003)

Ve zprávě ČTK ze dne 10. února 2003 je uvedeno, že ještě několik let po vstupu do Evropské unie budou na českých hranicích s Rakouskem a Německem zachovány pohraniční kontroly. Z této informace však nelze vyvozovat, jak to udělala ČTK, že občané ČR budou k překročení hranic potřebovat cestovní pas.

V prvních letech po vstupu ČR do EU sice zůstanou na hranicích s ostatními členskými státy zachovány pohraniční kontroly, ale to neznamená, že by k cestě bylo nutné mít cestovní pas. K překročení hranic s ostatními členskými státy EU bude stačit občanský průkaz nového typu, který se již delší dobu v ČR vydává a který je opatřen strojově čitelnou zónou. Na hranicích kromě toho budou zrušeny celní kontroly.

Hraniční kontroly odpadnou úplně teprve po zapojení ČR do tzv. Schengenského prostoru.

.