Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k jednání Rady bezpečnosti OSN dne 5.2. 2003

 

Již průběžné zprávy inspekčních orgánů OSN v Iráku předložené RB OSN 27.1.2003 naznačily, že Irák dosud nenaplnil veškerá očekávání mezinárodního společenství vyjádřené naposledy v rezoluci RB OSN č.1441 a dosud zcela nepřijal požadavek na odzbrojení.(6.2.2003)

Již průběžné zprávy inspekčních orgánů OSN v Iráku předložené RB OSN 27.1.2003 naznačily, že Irák dosud nenaplnil veškerá očekávání mezinárodního společenství vyjádřené naposledy v rezoluci RB OSN č.1441 a dosud zcela nepřijal požadavek na odzbrojení.

Prezentace ministra zahraničních věcí USA C. Powella v RB OSN dne 5.2.2003 ukázala na podstatu iráckého nekooperativního přístupu k plnění uložených závazků a poskytla další informace závažně zpochybňující irácká tvrzení o ukončení zbrojních programů.

Irák nadále odmítá dokázat, že zlikvidoval a již nevlastní zbraně hromadného ničení. Je zřejmé, že Irák nechápe požadavky RB OSN jako prostředek získání důvěry mezinárodního společenství a mírového spolužití v regionu.

V zájmu zachování globálního míru a bezpečnosti a důvěryhodnosti RB OSN nelze takový přístup tolerovat donekonečna. Neochota iráckého vedení aktivně spolupracovat podle požadavků RB OSN může vést k závěru, že Irák nemá zájem ověřitelně odzbrojit, a dostát tak svým závazkům. V takové situaci je z pohledu ČR nutné, aby RB OSN našla shodu v tom, jak zajistit plnění svých příslušných rezolucí. ČR proto vítá, že USA nadále prosazují multilaterální přístup.

Mírové řešení iráckého problému je trvalou preferencí ČR, závisí však zcela na dalším postoji současného iráckého režimu, jehož poslední šancí bylo plně naplnit požadavky rezoluce RB OSN č. 1441. Pokud RB OSN jakýmkoliv způsobem potvrdí porušování iráckých závazků, bude ČR připravena převzít svůj díl odpovědnosti za udržování globálního míru a bezpečnosti.

.