Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení k situaci okolo Iráku

 

Česká republika vítá přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1472 (2003) ze dne 28.3.2003 upravující podmínky humanitárního programu “ropa za potraviny” podle rezoluce 986 (1995).(1.4.2003)

Česká republika vítá přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1472 (2003) ze dne 28.3.2003 upravující podmínky humanitárního programu " ropa za potraviny" podle rezoluce 986 (1995). Česká republika považuje novou rezoluci za důležité opatření, které má přispět k řešení naléhavých humanitárních a zdravotních potřeb iráckého civilního obyvatelstva, a za první krok k obnovení soudržnosti a jednoty RB OSN na další cestě k odzbrojení Iráku a jeho následné obnově. ČR je připravena se zapojit do těchto aktivit.

Fungování programu, který umožňuje Iráku získávat za část výnosů z ropy potraviny a zdravotnické potřeby, bylo přerušeno 17. března 2003 poté, co generální tajemník OSN nařídil stažení všech pracovníků OSN z Iráku. Nově přijatá rezoluce mj. zplnomocňuje generálního tajemníka OSN jednat o znovuobnovení již dříve vyjednaných smluv a uzavřít nové smlouvy na dodávky základních zdravotnických potřeb.

ČR doufá, že činnost programu bude v zájmu iráckého obyvatelstva co nejdříve obnovena. Schválená úprava programu "ropa za potraviny" vytváří formální podmínky pro případné české zapojení do programu prostřednictvím OSN, zejména v oblasti základních zdravotnických potřeb

.