Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra zahraničních věcí k teroristickým útokům v Bagdádu a Jeruzalémě

 

Jsem šokován atentátem proti budově OSN v Bagdádu a vražedným útokem v Jeruzalémě, při kterém teroristé zabili desítky nevinných lidí včetně pracovníků OSN, jejichž cílem bylo pomáhat obyvatelům Iráku.(20.8.2003)

Jsem šokován atentátem proti budově OSN v Bagdádu a vražedným útokem v Jeruzalémě, při kterém teroristé zabili desítky nevinných lidí včetně pracovníků OSN, jejichž cílem bylo pomáhat obyvatelům Iráku. ČR je otřesena násilnou smrtí zvláštního vyslance generálního tajemníka OSN v Iráku Sergia Vieiry de Mella, který reprezentoval vůli světového společenství navrátit správu země zpět iráckému lidu. Rozhodně odsuzuji tento hrůzný čin namířený nejen proti OSN a světovému společenství, ale především proti zájmům samotných Iráčanů.
Vyjadřuji plnou podporu činnosti OSN a Dočasné koaliční správy Iráku a věřím, že atentát nenaruší odhodlání světového společenství pokračovat v rekonstrukci Iráku a v jeho úsilí co nejdříve navrátit vládu v zemi do rukou Iráčanů. Jsme i nadále odhodláni podílet se na tomto úsilí.
Rozhodně odsuzuji také atentát v Jeruzalémě namířený proti nevinným civilistům a mírovému procesu na Blízkém východě. ČR vždy podporovala a nadále podporuje mírové řešení konfliktu, které musí zajistit bezpečnost Státu Izrael i legitimní právo Palestinců na vlastní stát. Tohoto cíle může být dosaženo jen mírovými jednáními.
Veškeré projevy politického násilí a terorismu bez ohledu na jeho motivy považuji za naprosto nepřijatelné a pevně věřím, že všichni pachatelé a osoby stojící v pozadí těchto atentátů budou pohnáni před spravedlnost.
Chtěl bych zároveň projevit lítost nad zmařenými lidskými životy a vyjádřit hlubokou soustrast rodinám obětí.

.