Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení Ministerstva zahraničních věcí ČR k osobě nového generálního tajemníka NATO

 

MZV ČR vítá, že země Severoatlantické aliance (NATO) dospěly ke shodě na osobě nového generálního tajemníka NATO, jímž bude nizozemský ministr zahraničí Jaap de Hoop Scheffer.(22.9.2003)

Česká republika sehrála v procesu hledání konsensu důležitou roli - vedoucí české delegace při NATO velvyslanec Karel Kovanda koordinoval z pozice doyena stálých představitelů při Severoatlantické radě jednání aliančních zemí o výběru nového generálního tajemníka NATO.

Konsensus Aliance ve věci jejího nového generálního tajemníka stvrdilo dnešní zasedání Severoatlantické rady, jejíž velvyslance svolal v bruselském ústředí NATO zvlášť k tomuto účelu zástupce generálního tajemníka NATO Alessandro Minuto Rizzo.

Česká republika je přesvědčena, že zkušenosti J. de Hoop Scheffera poskytují záruku, že pod jeho vedením bude Severoatlantická aliance zdárně pokračovat v probíhající náročné transformaci.

J. de Hoop Scheffer se z pozice nizozemského ministra zahraničí podílel na rozhodnutích NATO přijatých na summitu v Praze v listopadu loňského roku, jež mají přetvořit NATO v organizaci schopnou čelit aktuálním bezpečnostním výzvám. Vrcholná schůzka NATO rozhodla zejména o přizvání dalších sedmi zemí střední a východní Evropy do NATO, o nových obranných prostředcích, jakož i o nových vztazích s partnery Aliance.

Funkci GT NATO zastávalo Nizozemsko doposud dvakrát. V letech 1961 - 1964 předsedal Alianci Dirk U. Stikker a v letech 1971 - 1984 Joseph M.A.H. Luns.

.