Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k prohlášení Velvyslanectví ČLR v ČR

 

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky dnes předalo Velvyslanectví ČLR protestní verbální nótu, ve které kategoricky odmítá nepravdivá, zavádějící a absurdní tvrzení uvedená v prohlášení mluvčího velvyslanectví ČLR ke konání mezinárodní konference skupin podporujících Tibet, které bylo adresováno českým médiím.(17.10.2003)


MZV ČR vyjadřuje politování nad skutečností, že se čínské velvyslanectví uchýlilo k tak extrémní formulaci a dezinterpretaci skutečnosti. Česká republika uznává politiku nedělitelnosti Číny a rozhodně se nebude vměšovat do vnitřních záležitostí Číny.
MZV ČR nespatřuje žádnou souvislost mezi svou politikou vůči Číně a faktem, že se v Praze setkají představitelé Tibet Support Groups - skupin podporujících Tibet. Úřady v ČR do konání akcí nevládních konferencí nezasahují, pokud při nich nedojde k porušení zákona. Ústava ČR garantuje na svém území svobodu slova a svobodu shromažďování. Jeho Svatost dalajláma bude v ČR přijat jako duchovní osobnost a vůdce významného světového náboženství.

.