Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k vraždě papežského nuncia v Burundi a k mírovému procesu v této zemi

 

Koncem minulého roku byl v Burundi zavražděn zatím neznámými ozbrojenci papežský nuncius Michael Courtney. Česká republika – podobně jako EU a přistupující země – tuto vraždu odsoudila, vysoce ocenila úsilí a snahu nuncia Courtneye o pokračování mírového procesu v Burundi a vyjádřila očekávání, že autoři tohoto zločinu budou vypátrání a spravedlivě potrestáni.(10:10, 8.1.2004)

Koncem minulého roku byl v Burundi zavražděn zatím neznámými ozbrojenci papežský nuncius Michael Courtney.
Česká republika - podobně jako EU a přistupující země - tuto vraždu odsoudila, vysoce ocenila úsilí a snahu nuncia Courtneye o pokračování mírového procesu v Burundi a vyjádřila očekávání, že autoři tohoto zločinu budou vypátrání a spravedlivě potrestáni.
Předseda vlády ČR a místopředseda vlády, ministr zahraničních věcí ČR zaslali při této příležitosti soustrastné telegramy svým protějškům ve Svatém stolci.
MZV ČR v této souvislosti zdůrazňuje, že násilná smrt papežského nuncia znovu ilustruje křehkost a nestálost bezpečnostních poměrů v Burundi, nutnost pokračovat v mírovém procesu, na němž se tak účinně podílel Michael Courtney.
MZV ČR v tomto rámci připisuje značný význam působení Mírové mise Africké unie v Burundi a oceňuje úlohu, kterou v ní hrají Jihoafrická republika, Etiopie a Mosambik.
MZV ČR považuje za potřebné, aby se do mírového procesu co nejdříve zapojila i Národní fronta osvobození (FNL). Potvrdí-li se signály, že FNL projevila zájem o návrh prezidenta Burundi na setkání s ním, vytvořilo by takové jednání prostor pro postupné uklidnění situace v zemi a naplňování cílů mírového procesu.

.