Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k připomínce 10. výročí genocidy ve Rwandě

 

Před 10 lety, 7. dubna 1994, došlo ve Rwandě k výbuchu masového a hrubého násilí na etnickém základě. (7.4.2004)

V následujících měsících byly povražděny statisíce příslušníků etnika Tutsi i umírněných příslušníků etnika Hutu. Počet obětí tohoto barbarství dosáhl téměř milionu.

Čas, který uplynul, nikterak nezmírnil hlubokou lítost České republiky nad touto tragédií. Její rozsah si nezasloužil tehdy ani dnes jiného označení než toho, které ji dala Česká republika coby tehdejší člen Rady bezpečnosti OSN jako vůbec první - tedy genocida.

Rada bezpečnosti, ani Sekretariát OSN v té době neprokázaly potřebnou rozhodnost, jež genocidě mohla zabránit, nebo alespoň podstatně omezit počet obětí. Také mezinárodní společenství a zejména jeho nejvlivnější členové reagovali nepřijatelně váhavě a pomalu.

Ani po "Rwandě" světové společenství nedokáže efektivně hájit civilní obyvatele před hrůzami vyvražďování - více než 3 miliony mrtvých na východě a severovýchodě Konžské demokratické republiky ve II. polovině 90. let minulého století jsou toho příkladem.

Zamezit podobným lidským katastrofám v budoucnosti vyžaduje, aby existující mechanismy prevence a trestání genocidy fungovaly rychle a efektivně. A to nutně vyžaduje politickou vůli. Státy, nesoucí primární zodpovědnost za zabránění genocidě na svém území, musí upozornit na hrozící či probíhající genocidu kdekoliv jinde. Žádný stát ani region nesmí být považován za příliš vzdálený na to, aby genocida jeho obyvatel byla přehlížena.

ČR z těchto důvodů věnuje trvalou pozornost práci Mezinárodního tribunálu pro Rwandu v tanzanské Aruši a podílí se na jeho činnosti. Oceňuje, že se mu postupně daří přivádět k odpovědnosti osoby odpovědné za rwandskou genocidu.

Českou republiku bude na připomínce 10. výročí genocidy ve rwandském hlavním městě Kigali dne 7. dubna t.r. zastupovat K. Kovanda, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR při NATO, který byl v letech 1994-1995 představitelem ČR v RB OSN.

Při této příležitosti odevzdá B. Makuzovi, předsedovi vlády Rwandské republiky, dopis od V. Špidly, předsedy vlády ČR.

.