Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k nárůstu násilí v Iráku

 

MZV ČR je hluboce znepokojeno eskalací útoků ilegálních milicí a extremistických skupin proti zahraničním expertům a koaličním jednotkám v Iráku v posledních dnech, jejichž cílem je uvrhnout zemi do chaosu a zabránit předání vlády do rukou demokraticky zvolených orgánů. (17:30, 7.4.2004)

MZV ČR plně podporuje odhodlání mezinárodní koalice stabilizovat bezpečnostní situaci v Iráku a dovést jeho rekonstrukci do úspěšného konce a hluboce si váží velkých lidských a materiálních obětí, které přitom vynakládá. Stabilita Iráku a jeho rozvoj není jen vnitřní záležitostí této země a koaličních sil, ale týká se celého světového společenství. ČR proto vyzývá všechny země světa a zejména země sousedící s Irákem, aby aktivně podpořily úsilí Koalice v těchto kritických momentech, kdy je třeba prokázat rozhodnost a jednotu. ČR je rozhodnuta nadále se na rekonstrukci a stabilizaci Iráku v maximální možné míře podílet.

MZV ČR zároveň vyzývá představitele politického a náboženského života Iráku a všechny Iráčany, aby učinili vše, co je v jejich silách pro zastavení násilností a odvrácení hrozby občanské války, a bez ohledu na svou etnickou či náboženskou příslušnost podpořili úsilí irácké Vládní rady a Dočasné koaliční správy vybudovat v Iráku svobodnou a prosperující společnost založenou na demokratických principech.


  • Irák

    na stránkách MZV

.