Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Myanmar
Foto: © Shutterstock
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k současné situaci v Myanmaru

 

MZV ČR požaduje okamžité propuštění Aung San Suu Kyi a ostatních představitelů demokratické opozice a umožnění jejich účasti na Národním shromáždění k přípravě nové Ústavy. Považuje za nezbytné, aby vláda Myanmaru dodržovala lidská práva a občanské svobody.“

MZV ČR je hluboce znepokojeno současnou situací v Myanmaru, kdy rok po incidentu v Depayin (30.5.2003) vojenská junta i nadále drží v domácím vězení hlavní představitelku demokratické opozice Aung San Suu Kyi a další představitele "Národní ligy za demokracii".

Vojenská junta tímto krokem znemožnila Aung San Suu Kyi a jejím stoupencům účast v Národním shromáždění z důvodu přípravy nové Ústavy svolaném na 17.5.2004.

MZV ČR považuje jednání Národního shromáždění bez účasti " Národní ligy za demokracii" za nedůvěryhodné a je toho názoru, že tímto je ohrožena sama podstata procesu národního usmíření v Myanmaru.

MZV ČR požaduje okamžité propuštění Aung San Suu Kyi a ostatních představitelů demokratické opozice a umožnění jejich účasti na Národním shromáždění k přípravě nové Ústavy. Považuje za nezbytné, aby vláda Myanmaru dodržovala lidská práva a občanské svobody."


.