Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra Svobody k přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Iráku

 

Upřímně vítám přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1546 (2004), která zahajuje novou kapitolu v budování demokratického Iráku a otevírá cestu k nejširšímu zapojení mezinárodního společenství do jeho obnovy.(9.6.2004)

Upřímně vítám přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1546 (2004), která zahajuje novou kapitolu v budování demokratického Iráku a otevírá cestu k nejširšímu zapojení mezinárodního společenství do jeho obnovy.

Oceňuji, že jednomyslně přijatá rezoluce zahrnuje všechny důležité aspekty navrženého politického procesu počínaje předáním moci do rukou Iráčanů k 30. červnu 2004 a schválením vytvoření suverénní prozatímní vlády.

Za velmi důležité považuji, že rezoluce vyjasňuje otázku dalšího působení mnohonárodnostních sil a odpovídajícím způsobem řeší jejich vztah a spolupráci s iráckou vládou. Je správné, že klíčová role je přisuzována Organizaci spojených národů, a to zejména v souvislosti s přípravou svobodných voleb. Přijetí rezoluce je pro nás dalším impulsem vytrvat v odhodlání nadále se podílet na stabilizaci a obnově Iráku jako jednotné, bezpečné, demokratické a prosperující země.

.