Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se připojuje k „Prohlášení Mnohonárodních sil v Iráku k terorismu“

 

Prohlášení Mnohonárodních sil v Iráku k terorismu, k němuž se Česká republika připojila, demonstruje solidaritu všech zemí, které do Mnohonárodních sil přispívají na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1546. Cílem tohoto společného prohlášení je vyjádřit jednotu a odhodlání neustupovat teroristům a jejich hrozbám.(14:30,5.8.2004)

Podléhání nátlaku teroristů ohrožuje ostatní členy mnohonárodních sil, jakož i země, které se podílejí na obnově a rekonstrukci či poskytují Iráku humanitární pomoc. Cílem mezinárodního společenství je stabilní a bezpečný Irák, který je podmínkou lepší perspektivy Iráčanů.

Únosy a vraždění nevinných civilistů v Iráku považujeme za projev barbarství, který není ospravedlnitelný žádnými motivy. Sdílíme hluboký zármutek rodin, jejichž blízcí se stali oběťmi těchto hrůzných činů.

Česká republika je odhodlána i nadále podporovat irácký lid i mezinárodní společenství v úsilí zajistit pro Irák lepší budoucnost.


Prohlášení Mnohonárodních sil v Iráku k terorismu:

Multinational Force-Iraq: Statement on Terrorism

Terrorists and former regime elements have intensified their campaign of kidnappings and executions aimed at weakening the resolve of the international community from assisting the Iraqi Interim Government.

We strongly condemn the kidnapping and murder of innocent civilians. We share the suffering of the families and sacrifices of those governments whose citizens and soldiers have been kidnapped and brutally treated. We also reaffirm our solidarity with the Iraqi people who have been the main target of fanaticism and terrorist attacks.

As members of the Multinational Force in Iraq operating under UN Security Council resolution 1546, we are united in our resolve to make no concessions to terrorists nor to succumb to terrorist threats. We are committed to making sure that the perpetrators of terrorist acts against our citizens and soldiers are brought to justice.

We understand that conceding to terrorists will only endanger all members of the Multinational Force, as well as other countries contributing to Iraqi reconstruction and humanitarian assistance.

We have joined the Multinational Force in Iraq authorized by UN Security Council resolution 1546. We are there at the invitation of the Iraqi Interim Government to support the Iraqi people in their efforts to establish a democratic government, to enhance security, to provide humanitarian assistance, and to facilitate economic reconstruction.

Our resolve to achieve these objectives will not be shaken. We remain committed to enabling the Iraqi people to attain their aspirations for a new future.

.