Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV k parlamentním volbám a referendu v Bělorusku

 

Česká republika jednoznačně a bez jakýchkoli pochybností souhlasí se závěry mezinárodní volební pozorovatelské mise OBSE/ODIHR v Bělorusku a konstatuje, že parlamentní volby nedostály standardům svobodných, spravedlivých a demokratických voleb. (21.10.2004)

Česká republika toto konstatuje na základě zjištění vlastních pozorovatelů i o výsledcích referenda.

Stávající běloruský režim mohl dosáhnout deklarovaného vítězství ve volbách pouze díky hrubé manipulaci s veřejným míněním i výsledky hlasování a vyloučení představitelů opozice z kandidátek i volebních komisí. Opět tak promarnil šanci na zlepšení vztahů s demokratickým světovým společenstvím. ČR lituje, že tyto události zřejmě dále prohloubí mezinárodní izolaci Běloruska.

ČR vyjadřuje rovněž vážné obavy z dalšího represivního postupu režimu Alexandra Lukašenka vůči opozici a demokraticky smýšlejícím Bělorusům, kterému nasvědčuje násilné potlačování demonstrací a zatýkání v posledních dnech. ČR hodlá i nadále pokračovat v systematické podpoře demokratických sil v Bělorusku i té, která se nedobrovolně nachází za hranicemi země.
ČR se bude aktivně podílet na přípravě dalších kroků Evropské unie směřujících k dodržování lidských práv v Bělorusku a postupné demokratizaci země.

.