Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody k volbám na Ukrajině

 

Lituji, že se Ústřední volební komise Ukrajiny rozhodla i za této situace vyhlásit oficiální výsledky voleb. Já, stejně jako celá EU, nevěřím, že tyto výsledky reflektují skutečnou vůli ukrajinského lidu. (25.11.2004)

Velmi pozorně sleduji aktuální vývoj na Ukrajině v souvislosti s ukončením druhého kola prezidentských voleb. Průběh volebního aktu a následné události jsou zdrojem mého značného znepokojení.

Vyjadřuji politování, že se nepodařilo realizovat doporučení mezinárodních institucí adresovaná ukrajinským představitelům před druhým kolem prezidentských voleb. Na základě hodnocení mezinárodních pozorovatelů OBSE, včetně pozorovatelů vlastních, konstatuji, že druhé kolo voleb neodpovídalo závazkům OBSE, RE a dalším evropským a mezinárodním standardům pro demokratické volby.

Lituji proto, že se Ústřední volební komise Ukrajiny rozhodla i za této situace vyhlásit oficiální výsledky voleb. Já, stejně jako celá EU, nevěřím, že tyto výsledky reflektují skutečnou vůli ukrajinského lidu.

Doufám, že ukrajinské úřady objektivně vyšetří všechny stížnosti týkající se volebního procesu a vyvodí z toho patřičné závěry. Zároveň očekávám, že se podaří zabránit násilnostem a všechny strany budou řešit vzniklou povolební situaci v duchu ústavnosti.

Věřím, že Ukrajina nepromarní šanci hlouběji se integrovat do hlavního proudu evropského vývoje. Očekávám, že v rámci EU bude posouzen aktuální vývoj na Ukrajině a že v blízké budoucnosti proběhne diskuse o celém komplexu vztahů EU-Ukrajina. Jsem připraven se aktivně zapojit do takovéto diskuse vzhledem k významnému postavení, které Ukrajina zaujímá mezi prioritami české zahraniční politiky.

Podpis ministra Svobody


Související odkazy:

přílohy

Podpis ministra Svobody 3 kB gif300 (Dokument) 26.8.2008

.