Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k volbám v Iráku

 

Česká republika věří, že se irácké vládě podaří uspořádat první svobodné volby plánované na 30.1.2005. (28.1.2005)

Irák a jeho obnova, transformační projekty, výběrová řízení, stáže a školení atp

Irácké volby ČR považuje za významný historický mezník a šanci pro všechny Iráčany na cestě k budování demokratického, jednotného, prosperujícího a bezpečného Iráku.

Česká republika plně podporuje Iráckou prozatímní vládu a Nezávislou volební komisi Iráku v úsilí, aby se volby uskutečnily v daném termínu, a to i přes obtížnou bezpečnostní situaci v zemi. Svobodné volby budou prvním krokem k naplnění "Zákona o přechodné správě" (TAL) a zahájení práce na nové irácké Ústavě legitimně zvolenými zástupci. Jakýkoliv odklad voleb by nepřispěl k uklidnění politické ani bezpečnostní situace v Iráku, ale naopak by protidemokratizačním silám pomohl zbrzdit započatý demokratizační proces.

Česká republika aktivně podpořila svobodné volby v Iráku formou uhrazení nákladu 80.000 výtisků publikací v arabském jazyce s tématikou budování demokracie, tolerance a svobodných voleb. ČR dále přispěla na projekt dopravy Iráčanů na irácké volby do německého Berlína s cílem usnadnit v ČR trvale žijícím iráckým voličům aktivní zapojení do nadcházejícího volebního procesu.


Související odkazy:

.