Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyjádření MZV ČR ke zprávě ČTK o prezentaci ústavy EU

 

Uvádíme na pravou míru tvrzení, že ČR dosud nepožádala Evropskou komisi o spolupráci či pomoc.(18:00, 1.3.2005)

Logo EU InfoPřestože vláda ČR dosud nerozhodla o komunikační strategii týkající se Smlouvy o Ústavě pro Evropu, ministerstvo zahraničních věcí spolupracuje s Evropskou komisí i s jejím zastoupením v ČR na informování české veřejnosti.

Finanční prostředky, vyčleněné pro ČR z programu PRINCE na informování veřejnosti, nemůže čerpat žádný český subjekt, ale výlučně Zastoupení EK v ČR. Díky dlouhodobé a intenzivní spolupráci však již před časem Zastoupení EK a MZV společně vypracovali plán jejich využití.

MZV se dále aktivně podílí na práci ve strukturách Evropské unie:

  • účastní se jednání Pracovní skupiny pro informace Rady EU, která koordinuje komunikační aktivity ve všech členských zemích EU, včetně komunikace Smlouvy o Ústavě pro Evropu,

  • převzalo od 1. ledna 2005 od Evropské komise Informační centrum EU (ICEU) v Praze a zajišťuje a financuje veškerý jeho provoz,

  • ve spolupráci se Zastoupením EK v ČR zajišťuje distribuci informačních materiálů Evropské komise pro českou veřejnost (např. prostřednictvím ICEU, Eurobodů - informačních stojanů ve všech regionech i zasílání vyžádaných materiálů jednotlivým občanům).


Nejnovější a nejobsažnější agendou, ve které je nezbytná úzká spolupráce s Evropskou komisí, konkrétně generálním ředitelstvím pro tisk a informace, je příprava projektu vytvoření jednotné informační sítě EUROPE DIRECT. Jedná se o zprovoznění informačních kanceláří v jednotlivých regionech, kde budou veřejnosti bezplatně poskytovány informace o EU a zajištěn přístup k informačním zdrojům na toto téma. Na tomto projektu se Evropská komise finančně podílí 50%.


Související informace:

Na stránkách www.euroskop.cz je k dispozici:

  • úplný text Ústavy ke stažení

  • Ústava stručně

  • proč Ústava

  • historie Ústavy

  • aktuální vývoj

  • referenda v jednotlivých zemích

Občanům jsou dále k dispozici 4 základní nástroje informování o EU v souvislostech s členstvím ČR. Tyto centrální nástroje státní správy koordinuje odbor komunikační strategie MZV ČR.

.