Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prohlášení MZV ČR k smrti Ezera Weizmana

 

S hlubokou lítostí přijalo Ministerstvo zahraničních věcí zprávu o skonu bývalého izraelského prezidenta Ezera Weizmana.(27.4.2005)

Jeden z posledních členů zakladatelské generace židovského státu během prvních tří desetiletí své vojenské a politické kariéry prošel proměnou z jestřába v mírotvůrce. Jako ministr obrany se výraznou měrou zasloužil o uzavření mírové dohody s Egyptem v roce 1979. Jako zastánce návratu Izraelem okupovaných území a dialogu s tehdy zakázanou Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) byl v roce 1993 na kandidátce levicové Strany práce zvolen hlavou židovského státu, jíž setrval do roku 2000.

Synovec prvního izraelského prezidenta Chaima Weizmanna a švagr někdejšího legendárního ministra obrany a zahraničních věcí Moše Dajana se narodil 15. června 1924 v telavivské rodině přistěhovalců z Ruska. Po absolvování haifské střední školy odešel do Velké Británie, kde se stal v 18 letech pilotem RAF, v jejíchž řadách bojoval ve druhé světové válce. Po návratu do Palestiny v roce 1947 vstoupil do polovojenské organizace Hagana a soustředil se na budování letectva vznikajícího státu. Aktivně bojoval v první izraelsko-arabské válce.

V roce 1948 také poprvé navštívil Československo. Byl vyslán do Českých Budějovic, kde absolvoval speciální pilotní rychlokurz na letadlech typu Messerschmidt. V té době se zrodil jeho vřelý vztah k naší zemi, který vyvrcholil v r. 1996 oficiální návštěvou České republiky, během níž se setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem a také s tehdejším premiérem Václavem Klausem.

Jeho úmrtím ztratila Česká republika věrného přítele, státníka mezinárodního ražení s výjimečnou morální i ideologickou integritou a nevšedním osobním šarmem.

Kondolenční knihu podepíše osobně ministr zahraničních věcí České republiky Cyril Svoboda.

.